Úvod do údržby okien a dverí
Zimná časť roka je obdobím, kedy sa starostlivosti o okná
nevenujeme. Väčšinou nie
je potrebné pre základné ošetrenie okien a ich rámov urobiť viac, než je 1-2 x
ročne (ideálne na jar a na jeseň) odmastiť okenné rámy a krídla špeciálnym
čističom s odmasťovacím účinkom. Týchto prípravkov je v drogériách či
špecializovaných obchodoch celá rada. Z dôvodu usadzujúcich sa tenzidov nie je
vhodná obyčajná jarová (púrova) voda, alebo iný mydlový čistič určený na riad, pretože
sa tenzidy v týchto prípravkoch vrstvia a potom spôsobujú vrstvu, ktorá
priťahuje prach a iné nečistoty.
Po odmastení a zaschnutí rámov stačí naniesť ošetrovací
prípravok na rámy a tesnenie, ktorý zacelí drobné nerovnosti a praskliny na vrchnom laku, zamedzí vnikaniu vlhkosti a dodá okenným tesneniam elasticitu. Iná
technická údržba nie je potrebná, ak sú okná v poriadku, vydrží toto ošetrenie
po dobu pol až jedného roka.
Ako sa starať o plastové okná a dvere
Okná sú podstatou a zároveň výkladnou skriňou celého domu. Okrem príjemného výhľadu z bytu alebo domu tiež zaisťujú ďaleko dôležitejšiu funkciu, ako je pohodlie a bezpečie bývania. Z týchto dôvodov si okná zaslúžia správnu a dôkladnú starostlivosť, na ktorú by ich užívatelia, predovšetkým počas zimy, nemali zabúdať. Okná sa vám odmenia nielen bezchybným fungovaním, ale aj mnohoročnú výdržou.
Samotná
údržba plastových okien nevyžaduje obrovské množstvo práce ani času. Aspoň raz
za rok by majitelia plastových okien mali skontrolovať ich kovanie a tesnenia.
Najvhodnejšou dobou je obdobie po skončení zimy, lebo práve tá okná najviac
zaťažuje. Mráz, studený vietor a zvýšené množstvo zrážok pôsobia hlavne na tesnenie, a to najviac v spodnej časti rámu, tu sa tiež navyše zachytávajú
nečistoty.
Aj keď
je okno opatrené špeciálnym tesnením, ktoré je proti nepredvídateľným poveternostným podmienkam najviac odolné, napriek tomu požaduje v zimnom období intenzívnejšiu
starostlivosť. Tesnenie postačí ošetriť vhodným prostriedkom, ktorý bude
zabraňovať zamŕzaniu tesnenia k profilom okna. K tomuto účelu sú najvhodnejšie
špeciálne prostriedky, ktoré fungujú na báze silikónových živíc.
Ako umyť okná? - čistiace prostriedky na okná a dvere
Ešte pred začiatkom zimy by mali byť okná umyté. Žiadna všeobecná rada, ako
najlepšie alebo najľahšie umývať okenné výplne, teda skla, neexistuje. Je dobré riadiť sa svojím zdravým rozumom.
Používať by sa mali hlavne prostriedky, ktoré sú na umývanie okien a rámov určené, teda bežne dostupné prípravky na sklo.
Dôležitejší je výber správnej čistiacej handričky. Nevhodnou je tuhá látka so švami, ktoré môžu povrch skla poškriabať. Vhodným materiálom je jelenica alebo papierové kuchynské utierky, týmito je v dnešnej dobe vybavená väčšina domácností.
Na rám je treba voliť primerané čistiace prostriedky, hlavne nie žiadne invazívne látky napríklad s obsahom abrazívnych zložiek alebo veľmi populárne rozpúšťadlá. V prípade ich použitia by mohlo dôjsť ku vzniku mikropórov alebo zmatnenia povrchu a k nenávratnému poškodeniu okenných rámov. Na umývanie rámu možno použiť bežný prostriedok na umývanie riadu.
Údržba a čistenie okien a dverí
Vaše nové okná (dvere) nepotrebujú žiadnu zvláštnu starostlivosť, ich údržba sa zakladá len na občasnom umytí napádaného prachu.
Po ukončení stavebných prác je potrebné okná čistiť veľmi opatrne, hlavne nikdy nie na sucho! Zvyšky malty alebo iných tuhých materiálov môžu v prípade nešetrného odstraňovania vážne poškodiť kovania a tesnenia okien.
- Pri obvyklom čistení okien stačí umyť prichytený prach vodou s použitím saponátu. suché čistenie je nevhodné a vzniká pri ňom statická elektrina.
- Pri silnejšom znečistení, napríklad od olejových škvŕn je možné použiť liehový čistiaci prostriedok.
- Nikdy na okná a dvere nepoužívajte abrazívne materiály! Nepoužívajte ani technické chemikálie ako sú rozpúšťadlá (benzín, acetón), zásadité výrobky (napr. na báze amoniaku), alebo kyslé výrobky (na báze kyseliny sírovej a pod.), riedidlá a iné agresívne látky, ktoré tie by mohli spôsobiť nezvratné poškodenie povrchu profilu. Nepoužívajte ani také prostriedky a pomôcky pre ich nanášanie, ktoré môžu okná poškriabať, napríklad brúsny papier a drôtenky.
- Pred príchodom zimného obdobia ľahko potrite gumové tesnenie glycerínom.
- Pravidelným ošetrovaním jednotlivých dielov kovaní zachováte ich ľahký chod a súčasne chránite kovanie pred predčasným opotrebovaním. Ochranné fólie je potreba z plastových a hliníkových profilov odstrániť najneskôr do 3 mesiacov od dodania výrobku.
Na kovanie pozývame zásadne odborníka
Po zimnom období je nutné zhodnotiť stav okenného kovania. Najprv by sa malo zhodnotiť, či nie je nejaká kovová súčiastka uvoľnená alebo opotrebovaná. Ak zistíme, že sa okno nezatvára tak, ako by malo, poprípade trošku kleslo, tak by sme mali pozvať odborníka, ktorý nastaví úroveň i prítlak rámu okná priamo na pántoch. Počas nastavovania kovania je potrebné preveriť stav upevnenia všetkých skrutiek a kľučiek.
Údržba kovania
Miesta
určené na mazanie kovania ošetrite tak, aby olej nestekal po vonkajších
plochách kovania a neznečisťoval povrch rámov. Na mazanie nepoužívajte kyslé
tuky obsahujúce živicu. Prebytočné mazivo zotrite suchou handrou. Je nutné
používať len také čistiace a ošetrovacie prostriedky, ktoré nenarúšajú prevenciu
proti korózii.
Samotné nastavenie okien
Ak
zistíme, že sa okná zle otvárajú alebo zatvárajú, je možné okná nastaviť podľa
návodu na použitie a údržbu, ktorý dostáva zákazník vždy v každej dodávke
okien.
Nezanedbávajte pravidelnú kontrolu okien
Kovanie musí fungovať hladko a ticho bez väčšej námahy. Ak sa objavia neobvyklé zvuky je pravdepodobne príčina v usadení nečistôt alebo cudzieho telesa. Odporúča sa použiť vysávač a celý obvod kovania vysať, potom ošetriť rám okna a tesnenie okna bežne dostupnými prostriedkami.
Okenné tesnenie musí pevne priliehať vo všetkých bodoch, byť rovné, bez deformácie. Je vhodné ich umyť a namazať prípravkom na to určeným. K dostaniu je olej na tesnenie vo forme mazacie tyčinky, pomocou ktoré sa mazací prípravok jednoducho aplikuje.
Sklá vyžadujú iba bežnú údržbu ako je umývanie. Pri umývaní okien a balkónových dverí si všímame, či tesnenie po obvode skla dobre drží, prilieha a nie sú v ňom trhliny. Ak by sa táto chyba objavila, tak jej oprava vyžaduje zásah odborníka, ktorý príde priamo na miesto, kde je okno vsadené a vykoná profesionálny servis a údržbu..